Студенти – це одна з надпрогресивних верств суспільства в усі часи. Їх сміливість і відвага до постійного втілення новаторських ідей, тяга до справжніх ідеалів свободи не раз ставала взірцем до загального наслідування, надихаючи інших і виступаючи прикладом для майбутніх поколінь.
Слово «студент» вперше почали використовувати ще в стародавньому Римі. Так називали людей, які наполегливо працюють та навчається, – всіх, хто займався пізнавальною діяльністю. У середньовічній Європі, починаючи з XII ст., «студентами» почали називати й викладачів, і учнів перших університетів. Лише згодом, з появою вчених звань у викладачів (магістр, професор), термін «студенти» закріпився лише за тими, хто навчався в університетах.
Українські студенти, як окреме явище, фіксується ще з XIV–XV ст., коли молоді люди вирушали навчатися з українських земель в італійські, французькі, польські та інші університети. Місцеве студентство виникає у XVI–XVII ст. з появою перших середніх і вищих навчальних закладів: Острозької академії, братських шкіл та Києво-Братської колегії (згодом – Києво-Могилянської академії). Так, у Львівській братській школі «спудеями», або «студентами», традиційно називали тих, хто не лише вчився, але й був вчителем-репетитором.
У XVII–XVIII ст. студенти Києво-Могилянської академії мали власне самоуправління (зокрема, два студентські братства), власну Благовіщенську (Конґреґаційну) церкву (збудовану для них Петром Могилою) й відпрацювали низку власних свят та традицій. До останніх, зокрема, належали Благовіщення і Богоявлення. В Академії у ці дні студенти не навчалися і не працювали, хоча ці свята ще не можна було назвати аналогами сучасного дня студентства. Наприкінці XVIII – в ХІХ ст. на українських землях засновуються класичні університети: Львівський, Харківський, Київський, Одеський та Чернівецький. Тогочасними аналогами сучасного дня студента були урочисті заходи з нагоди закінчення навчального року і початку рекреацій – канікул. За часів УСРР/УРСР неофіційним днем студентства був «Тетянин день» (12 (25) січня), традиції святкування якого беруть початок із дня заснування Московського університету (1755 р.).
Міжнародний день солідарності студентів, який відзначається в усьому світі щорічно 17 листопада, – яскраве тому підтвердження. Цей день присвячений до події, яка сталася колись в окупованій нацистами Чехословаччині. 28 жовтня 1939 р. студенти та викладачі празьких університетів вийшли на мирну демонстрацію на честь річниці створення своєї історичної держави. Нацисти, побачивши непокору з боку народу захопленої ними території, цинічно розігнали цю мирну демонстрацію, внаслідок чого був убитий Ян Оплетал, один зі студентів медичного факультету. Його похорон переріс у відкриту і масову акцію протесту.
Почалися арешти. Зранку 17 листопада 1939 р., прагнучи придушити настрій народних мас, карателі оточили празькі студентські гуртожитки та заарештували понад 1200 студентів, а також ряд представників викладацького складу, з яких дев’ятеро активістів та студентів цього руху демонстративно стратили в катівнях в’язниці празького району Рузіне без суду. Решта були відправлені в концтабір Заксенхаузен. Побоюючись подальшого опору, за особистим наказом Гітлера всі вищі навчальні заклади Чехії фашисти закрили до кінця війни.
Українська спільнота, відчуваючи глибоку солідарність з принципами демократії, з ініціативи студентської молоді, приєдналася до цієї міжнародної ініціативи та закріпила у своєму законодавстві День студента, що відзначається 17 листопада додатковим Указом Президента України від 16 червня 1999 р. № 659/99
Нескорена та горда українська молодь! Сьогоднішнє свято – Міжнародний день студента, відзначає в умовах непримиримої, безкомпромісної боротьби з підступним і жорстоким ворогом за суверенітет, територіальну цілісність і незалежність нашої Неньки-України. За останнє століття українське студентство незмінно виступало в авангарді суспільних змін, національних державотворчих процесів, демонструючи мужність, шляхетність і козацьку силу духу. Згадайте українські Майдани. Згадайте наших студентів та викладачів – воїнів, що зараз боронять нас і нашу країну від російського агресора. Студентство – незвичайні люди, які змінюють хід історії! І сьогодні у нашій країні це саме так!
В системі освіти відбулися значні зміни, але студенти продовжують навчатися, кожен в різних умовах, адже розуміють, що знання, то – зброя, якою вони обов'язково переможуть ворога! Тож нехай це свято об'єднує всю сучасну молодь, яка навчається, заради миру та розвитку, світлого майбутнього та втілення задумів у вільній незалежній прогресивній Україні! З вірою у перемогу! Зі святом вас, студенти!
Інформація підготовлена на основі відкритих інтернет-джерел