19 лютого 1992 року Верховна Рада України затвердила тризуб як Малий Герб України, визначаючи його головним елементом великого Державного Герба. Зображення Державного Герба України є на печатках органів державної влади і державного управління, грошових знаках та знаках поштової оплати, службових посвідченнях, штампах, бланках державних установ з обов'язковим дотриманням пропорцій зображення герба.

Український тризуб має тисячолітню історію, уособлює прагнення нашого народу до волі, незалежності та процвітання, символізує для українців в усьому світі нерозривний зв'язок із Батьківщиною.

Із давніх часів тризуб використовувався як своєрідний оберіг. Археологи знаходили зображення у багатьох пам'ятках культури, датованих ще першим століттям нашої ери. Існує понад тридцять теорій походження і значення тризуба (сокіл, якір, символ триєдності світу тощо).

За часів Київської Русі тризуб був родовими знаком Рюриковичів. Його зображення міститься на монетах, печатках, посуді, цеглі, настінних розписах. З історичних джерел також відомо, що посли князя Ігоря під час укладення договорів ставили печатки з тризубом. На монетах часів Володимира Святославовича з одного боку карбували його портрет, а з іншого − тризуб. За правління Ярослава Мудрого на монетах карбувалося зображення святого Георгія та тризуба на звороті.

Під знаком Тризуба обороняли Українську Народну Республіку, він був на нагородах і листівках Української повстанської армії, на лацканах піджаків учасників багатотисячних мітингів проти комуністичного тоталітарного режиму наприкінці 80-х.  Сьогодні Тризуб об’єднує українських патріотів, які захищають суверенітет і територіальну цілісність України.

Національні символи ‒ це уособлення високого духу народу, його історичних прагнень, унікальності. Це своєрідний генетичний код нації. 2022 року Національний банк увів в обіг набір із трьох пам`ятних монет «Наш герб», «Наш стяг» та «Наш гімн». Він присвячений головним атрибутам держави, символам України ‒ Державному Гербу України, Державному Прапору України та Державному Гімну України. На аверсі монети «Наш герб» зображений золотий тризуб на синьому щиті та стилізований Знак Княжої Держави Володимира Великого. На реверсі ‒ композицію із тризубів, що символізує наш історичний спадок ‒ від витоків до сучасного символу держави.

2014 року за татуювання українського герба із підписом «Слава Україні» бойовики відтяли руку українському військовослужбовцю, айдарівцю Василю Пелишу. Йому на той час було 19 років. І зараз цей чоловік знову став до лав Збройних сил.

13 жовтня 2022 року у Мукачеві на території замку «Паланок» на честь українських захисників та захисниць урочисто встановили малий Державний Герб України – Тризуб.

Тризуб був і залишається символом прагнень нашого народу до волі, незалежності і процвітання, символізуючи для українців в усьому світі нерозривний зв'язок із Батьківщиною. Тризуб – гордість і слава українського народу!

Наукова бібліотека пропонує переглянути віртуальну виставку «Тризуб. Цікаві факти»

#НБ_ДБТУ

#kalendarniikoshik

#Державний_Герб_України

#Тризуб