День відзначається щорічно згідно з Указом Президента України від 13.11.2014 № 872/2014 «Про День Гідності та Свободи» на честь початку цього дня двох революцій: Помаранчевої революції (2004) та Революції Гідності (2013) із метою утвердження в Україні ідеалів свободи та демократії, збереження й донесення до сучасного і майбутніх поколінь об'єктивної інформації про доленосні події в Україні початку XXI ст., а також віддання належної шани патріотизму та мужності громадян, які восени 2004 р. і в листопаді 2013-лютому 2014 рр. постали на захист демократичних цінностей, прав і свобод людини та громадянина, національних інтересів нашої держави, її європейського вибору.

21 листопада 2013 року на майдані Незалежності в Києві розпочалася акція протесту проти рішення Кабінету Міністрів України призупинити підготовку до підписання Угоди про асоціацію з Євросоюзом. Після того як 29 листопада на майдані відбувся мітинг із закликом до відставки уряду та дострокових парламентських виборів, влада застосувала силу проти молодих учасників. 30 листопада вночі відбувся кривавий розгін майданівців. Українське суспільство відчуло на собі зневагу до прав людини, корупцію, свавілля правоохоронних органів, репресії проти незгодних.

Події розгорталися стрімко і драматично – від мирних зібрань студентства до масових мітингів, палаючих шин, «коктейлів Молотова» і бруківки, що стала зброєю в руках протестувальників. Але найтрагічнішим було те, що на відміну від подій Помаранчевої революції, відстоювання власної гідності та свободи вартувало українцям 106 убитих і понад 2 тис. поранених. І це була лише ціна 3-х місяців Євромайдану.

Навесні 2014 року почалася військова агресія Росії, яка супроводжувалася окупацією Криму та окремих територій Донецької та Луганської областей.

День Гідності та Свободи є не лише черговою пам’ятною датою в календарі. Цей день символізує відданість України ідеалам і принципам побудови демократичної держави та ідеям свободи.

Гідність і свобода – це портрет сучасного українця. Кожного: військового, рятівника, поліцейського, волонтера й лікаря, енергетика й залізничника… Це незмінна характеристика нас усіх як народу.

21 листопада 2024 року о 18:00 год. патріотична спільнота Харкова також збирається відзначити День Гідності та Свободи. Цей день для нас є нагадуванням про незламну боротьбу українського народу за Незалежність – від початку Євромайдану 11 років тому до героїчного спротиву повномасштабній російській агресії сьогодні. Харків відіграв ключову роль у подіях Революції Гідності та став символом опору під час «русской весны». Попри всі труднощі, місто залишається вірним ідеалам свободи та незалежності.

Під час заходу буде згадано історичні події, харківʼяни вшанують пам’ять Героїв Небесних батальйонів, а також переглянуть новий фільм про Харків – місто, яке стало форпостом української гідності та незламності.

Захід пройде у безпечному місці. Локацію можна дізнатись через перевірені канали.

Приєднуйтесь, щоб разом нагадати собі та світу: «Революція Гідності триває».

День Гідності та Свободи – це день, коли ми думаємо про майбутнє, але, водночас, пам'ятаємо тих, хто віддав життя в боротьбі за це майбутнє. Слава Героям! Шана загиблим! Слава Україні!