«Мова ‒ це доля нашого народу, і вона залежить від того, як ревно ми всі плекатимемо її»

Олесь Гончар

Щорічно 21 лютого відзначається Міжнародний день рідної мови, який був оголошений ЮНЕСКО в листопаді 1999 року. Мета свята ‒ підкреслити важливість і значущість кожної мови в світі, а також вшанування студентів з Бангладеш. 21 лютого 1952 року в Дацці (столиці Бангладеш) студенти вийшли на демонстрацію на захист своєї рідної мови бенгалі і вимагали визнати її однією з державних мов країни, але влада жорстоко придушила мітингувальників. Відтоді цей день у Бангладеші став днем полеглих за рідну мову.

Мова не лише є засобом спілкування, вона дозволяє дати визначення культурі, природі, історії, роду людському. За даними ЮНЕСКО половина з шести тисяч мов світу перебувають під загрозою зникнення. Починаючи з 21 лютого 2000 року, цей день відзначають і в Україні.

Із початком повномасштабного вторгнення рф в Україну почали гостріше обговорювати мовне питання. Повномасштабна війна, репресії і тортури, яких зазнають українці на рідній землі, спонукали багатьох громадян України, які розмовляли російською, перейти на українську мову.

У 2022 році понад 1,3 млн користувачів у світі почали вивчати українську мову на знак солідарності. Українська мова – не тільки ознака національної ідентичності та громадянської позиції, а й інструмент боротьби з ворогом. Боронити свою країну від агресора можна не лише зброєю, а й словом. Слово «паляниця» вже стало одним із мовних символів цієї війни – росіяни просто не можуть його правильно вимовити.

Українська ‒ це мова свободи й волі, а також могутня зброя українського народу в боротьбі за незалежність і перемогу. Сергій Жадан влучно написав: «…Історія нині не просто переписується – вона переписується українською мовою». Мова є душею нації, її генетичним кодом, адже у її глибинах народилося культурне надбання, яким може пишатися наш український народ.

Шановні користувачі! Любіть, бережіть і плекайте рідну мову, пізнавайте її глибини, не забувайте, хто ви є. Українська нація непереможна, допоки нас єднатиме мова! Наше слово – наша сила! Слава Україні!

Наукова бібліотека пропонує переглянути віртуальні виставки «Як річка з роду і до роду, так мова з’єднує народ» та «СУМ» Бориса Грінченка»

#НБ_ДБТУ

#kalendarniikoshik

#Міжнародний_день_рідної_мови

#українська_мова