День міста Харкова! В роки Другої світової війни Харків зазнав окупації та був звільнений від німецько-фашистських загарбників 23 серпня 1943 р. Тому саме в цей день, щорічно, місто відзначає своє свято.

За легендою місто заснував козак Харько, який жив у 16 столітті, але більш вірогідною є версія, що місто було назване за аналогією до річки Харків, яка протікає на його території.

З 1919 по 1934 р. – Харків  столиця УРСР, що надає йому надзвичайний поштовх до розвитку промисловості, науки, культури.

До інтелектуальної скарбниці Харківщини належать такі видатні мешканці як : філософ Г. Сковорода; письменники Г. Квітка-Основʼяненко та О. Вишня; поети М. Хвильовий та Б. Чичибабін; відомі науковці Д. Барабашов, Л. Ландау, І. Мечников; архітектор М. Бекетов; підприємець О. Алчевський; режисер Л. Курбас; актори Л. Биков та М. Бернес; акторки Н. Ужвій, К. Шульженко та Л.Гурченко тощо.

За часи існування Харкова немає нічого дивного в тому, що з'явилося багато пов’язаних міфів, легенд, байок з тими чи іншими подіями, спорудами або особистостями. Це є невіддільною частиною субкультури міста.

Далекого 1943 року 23 серпня о 4.30 ранку, Харків був остаточно звільнений від фашистських військ. В результаті війни він виявився одним з найбільш зруйнованих міст в Європі. Лише після багатьох років важкої праці були відбудовані вулиці, будинки, споруди, історичні пам'ятки, парки відпочинку тощо. За звільнення Харкова героїчно і безстрашно билися представники понад 50 національностей Радянського Союзу.

Сьогодні історія повторюється. Під час широкомасштабного російського вторгнення Харків став одним із перших міст, яке прокинулося від вибухів зранку 24 лютого 2022 року й щодня продовжує зазнавати бомбардувань від окупантів. Спати не роздягаючись, розрізняти за звуками, що саме летить – це стало страшною реальністю для харків’ян. 26 лютого 2022 року росіяни спробували окупувати Харків, підійшовши впритул до міста 26 лютого. Тоді вони спробували здійснити танковий прорив. 27 лютого російська колона бронетехніки здійснила ще одну спробу прорватися в місто, проте була розбита, а частина російських військових сховалася в школі №134, недалеко від центру міста. Пізніше їх знищили разом з будівлею школи. В кінці квітня-початку травня в ході контрнаступу ЗСУ відкинули окупантів від міста. Обстріли тривають і зараз неможливо остаточно порахувати всі збитки, які Харків отримав від російських агресорів.

6 березня 2022 року Президент України Володимир Зеленський із метою відзначення подвигу, масового героїзму та стійкості громадян, виявлених у захисті своїх міст під час відсічі збройної агресії російської федерації проти України, присвоїв Харкову почесну відзнаку «Місто-герой України».

З перших днів повномасштабного російського вторгнення Харків перетворився на місто волонтерів. Як великі організації, так і окремі люди почали допомагати іншим – цивільному населенню, військовим. Тисячі харків'ян волонтерський фронт тримають і понині.

Харків поступово відновлює зруйновані будівлі, завдяки державним субвенціям та підтримці міжнародних фінансових інституцій. Особлива увага приділяється відновленню об'єктів критичної інфраструктури та багатоквартирних житлових будинків. Крок за кроком ми відбудовуємо рідний Харків!

Скільки б не пройшло років, скільки б історія не перевертала сторінок, назавжди в пам'яті нащадків залишиться приклад героїзму, мужності та непохитної стійкості, які проявили мешканці нашого славетного міста!

У День визволення Харкова, ми схиляємо голови перед пам'яттю тих, хто ціною власного життя відстояв свободу рідного краю у ті жахливі дні Другої Світової війни та перед нашими героями, які боронять зараз наш рідний Харків від рашистів, захищаючи  суверенітет, територіальну цілісність і незалежність України. Все буде Україна!

Сьогодні наш незламний Харків поранений, але живий! Нехай наше рідне місто відновлюється, зростає та процвітає! Ми не залишимо свої домівки, бо Харків ‒ українське місто, українська земля. Сила духу робить людину нездоланною, а місто ‒ незламним! Віримо в Перемогу! Пишаємось! Любимо безмежно! Харкове, Місто-Герой, тримайся! Живи тільки, рідний!

Інформація підготовлена на основі відкритих інтернет-джерел

Наукова бібліотека ДБТУ підготувала віртуальну виставку «Харків на шпальтах рідкісних видань Наукової бібліотеки ДБТУ»  і запрошує помандрувати Харковом двох минулих століть на сторінках рідкісних книг Наукової бібліотеки, які дадуть Вам  змогу зазирнути в розмаїття тем і проблем того часу як міста, так і Слобожанщини взагалі.

Приємного перегляду!

#НБ_ДБТУ

#kalendarniikoshik

#день_Харкова

#наша_історія