«Сказав мудрець:
‒ Живи, добро звершай!
Та нагород за це не вимагай.
Лише в добро і вищу правду віра
Людину відрізня від мавпи і від звіра.
Хай оживає істина стара:
Людина починається з добра!»
Забашта Л.
Щороку 5 грудня, в усьому світі відзначають Міжнародний день волонтерів. Свято засновано у 1985 році за ініціативою Генеральної Асамблеї ООН. Головною метою цього дня є визнання зусиль волонтерів та підвищення обізнаності громадськості про внесок волонтерів у розвиток суспільства. Волонтерство засновується на добровільності, співчутті, солідарності з потребами та ідеями інших, а також глибокій повазі до всіх людей.
Вважається, що волонтерський рух бере початок у 20-х роках XX століття. Після Першої світової війни, у 1920 році у Франції, під Страсбургом, був реалізований перший волонтерський проєкт за участю німецької та французької молоді, в рамках якого волонтери відновлювали зруйновані війною ферми в місцях найбільш запеклих боїв між німецькими та французькими військами. Пізніше цю естафету підхопила Індія, і рух поширився світом. У 1987 році у світі налічувалося 80 мільйонів волонтерів, на початок ХХІ століття ‒ понад 100 мільйонів.
В Україні волонтерство з'явилося на початку 90-х років минулого століття, а офіційно його визнано Постановою Кабінету Міністрів України від 10 грудня 2003 року, якою також затверджено «Положення про волонтерську діяльність у сфері надання соціальних послуг». В Законі України «Про волонтерський рух» (від19 квітня 2011 року) визначено, що волонтер – це фізична особа, яка добровільно здійснює благодійну неприбуткову та вмотивовану діяльність, що має суспільно-корисний характер. Згідно з законодавством України, волонтером може стати будь-яка особа, яка має повних чотирнадцять років. Проте, отримати статус волонтера вона може тільки з офіційного дозволу батьків чи опікунів.
Українцям здавна були притаманні традиції взаємодопомоги, але роком народження українського волонтерства по праву можна вважати 2013 – 2014 роки. Саме Революція Гідності та бойові дії на Сході дали поштовх розвитку волонтерства в нашій країні, яке поступово переросло в потужний громадянський рух.
2022 рік повністю змінив ставлення до волонтерства. З початком повномасштабної війни волонтерство запрацювало з новою силою, десятки тисяч людей в Україні частково або повністю змінили професії та стали волонтерами на користь своєї країни. Долучатися почали навіть ті, хто раніше й не задумувався про таке. Одразу були створені штаби допомоги, фонди та платформи, які займаються збором коштів на допомогу нашій армії та всім, хто постраждав від війни. Про волонтерський рух в Україні сьогодні з захопленням говорять у багатьох країнах світу, називаючи це явище унікальним. Сила народної підтримки виявилася настільки потужною, що соціальними мережами почали ширитися жарти, мовляв, українці можуть назбирати не лише на Байрактари, а й на космічний корабель.
Умови повномасштабної війни вкотре продемонстрували неймовірну силу та масштаби волонтерського руху в Україні. Волонтери у співпраці з неприбутковими організаціями реалізують напрями з надання волонтерської допомоги Збройним Силам України та постраждалим внаслідок широкомасштабної військової агресії росії проти України, збирають кошти й закуповують товари для потреб фронту та цивільних, координують роботу центрів допомоги для внутрішньо переміщених осіб, здійснюють підготовку потенційних місць розміщення людей, надають психологічну допомогу для дітей та підлітків, здають кров на донорство, організовують допомогу людям похилого віку, здійснюють авто-волонтерство тощо. Саме ці напрями волонтерської діяльності є найпотужнішими в умовах війни.
У перші дні війни Росії в Україні студенти закладів вищої освіти займаються волонтерством переважно за місцем перебування. Студенти та викладачі Державного біотехнологічного університету доцентка кафедри туризму Ганна Іванівна Забродська, здобувачі освіти Микита Галич, Дарʼя Остапович, Діана Бегмат, Антон Леонець, Микола Герасименко Катерина Лучко, Михайло Крятов, Антон Пронькин та інші активно займаються волонтерською діяльністю, допомагають у гуманітарних штабах, плетуть маскувальні сітки, закуповують амуніцію, пакують пакунки з продуктами на складах, ремонтують військову техніку, допомагають розбирати завали, підтримують ініціативу порятунку тварин зі звільнених міст і сіл України, а також долучаються і до інформаційного фронту.
На сьогоднішній день волонтером може стати кожен, хто прагне зробити внесок у Перемогу нашої держави.
Щиро дякуємо усім небайдужим людям, які займаються волонтерською діяльністю за активну роботу та безкорисливу працю, за щиру допомогу тим, хто її потребує. Бажаємо наснаги у творенні добрих справ, активної підтримки людей, миру у ваших домівках та Перемоги нашій країні. Доки в наших серцях є місце для чуйності, людяності й співчуття, Україна житиме і процвітатиме. Слава Україні!