13.12.2022 в Науковій бібліотеці відбулось онлайн-заняття з  підвищення кваліфікації за темою "Штучний інтелект і бібліотека", в якому взяли участь 22 співробітники. Директорка бібліотеки Наталія Ніколаєнко, канд.наук із соц.комунікацій, доцентка, акцентувала увагу присутніх на тому, що штучний інтелект все більше відіграє значущу роль в повсякденному житті сучасної людини. Протягом останнього часу такі чатботи, як ChatGPT, і різного роду генератори текстів та зображень швидко стали культурним феноменом. Ці чудові інструменти в руках вмілої людини не можуть замінити працю людини, але можуть частково допомогти. Тому навчатися працювати  з ними – ознака часу. 

    Спікер заходу Олександр Нестеренко, провідний інженер бібліотеки надав детальне тлумачення штучному інтелекту (ШІ) як галузі науки, яка займається створенням машин, здатних виконувати завдання, що вимагають людського мислення. Він розповів як з'явилися великі мовні моделі (LLM) та їхній зв'язок з нейронними мережами, ознайомив з основними термінами, прикладами параметрів і обсягів даних, назвав джерела, які використовуються для навчання мовних моделей, проаналізував труднощі та виклики, зазначивши, що великі мовні моделі, такі як GPT та PaLM революціонізували обробку тексту та стали важливими інструментами в науці, освіті, бізнесі тощо. Проте їх створення пов'язане з великими фінансовими витратами та етичними нормами, які залишаються відкритими для обговорення.

    Дискусію викликало питання використання ШІ для наукових публікацій з подальшим обговоренням різних інструментів перевірки текстів на плагіат. Але було відмічено, що використання ШІ у створенні та редагуванні наукових публікацій значно економить час, підвищує якість текстів і дозволяє дослідникам зосередитись на ключових аспектах своїх проєктів. Сервіси штучного інтелекту стають незамінними інструментами у сучасному академічному середовищі. Проте дотримуватись правил академічної етики – обов’язковий аспект академічної доброчесності вченого.

   Багато уваги доповідач приділив  елементам використання ШІ саме в практиці роботи бібліотеки, які допомагають автоматизувати рутинні завдання, покращують доступ до інформації та зберігають культурну спадщину. Завдяки цим технологіям бібліотеки можуть стати не лише сховищем знань, а й інтерактивним середовищем для сучасних користувачів. Були наведені приклади сервісів ШІ для генерації і обробки зображень з оглядом їх функцій (DALL·E (OpenAI), Adobe Photoshop (Neural Filters), Runway ML, Remini); обробки відео (Runway Gen-2, Topaz Video Enhance AI, Kaiber AI.

  ШІ в обробці відео та графіки надає потужні інструменти для професіоналів та ентузіастів, від генерування графіки до автоматизації відеоредагування – ці технології дозволяють заощаджувати час і відкривають нові горизонти для творчості.

   На завершення заходу присутні поділилися власним досвідом з використання інструментів ШІ.