10 квітня 2025 року в онлайн-форматі відбувся круглий стіл на актуальну тему «РОЛЬ КОМАНДНОГО ЛІДЕРСТВА В БІБЛІОТЕЦІ: ДОСВІД, ПЕРСПЕКТИВИ».

До заходу приєднались 98 учасників - представників бібліотек закладів вищої освіти - Харківського зонального методоб'єднання та бібліотек територіального об’єднання сільськогосподарських бібліотек м. Харкова та Харківської області, які обговорили ключові аспекти лідерства в бібліотечній сфері, обмінялися досвідом та визначили перспективи подальшого розвитку. Серед присутніх - ЦНБ ХНУ імені В. Н. Каразіна, НТБ НТУ "ХПІ", Бібліотека Полтавського державного медичного університету, Бібліотека Українського державного університету залізничного транспорту, ННЦ "ІГА імені О. М. Соколовського", НБ ХНУМГ ім. О. М. Бекетова,  Бібліотека  Харківського національного університету мистецтв ім. І.П. Котляревського, Бібліотека Харківської державної академії культури,  Наукова бібліотека СумДПУ імені О. С. Макаренка,  Наукова бібліотека Національного фармацевтичного університету, Бібліотека відокремленого структурного підрозділу «Харківський фаховий коледж харчової промисловості ДБТУ», НБ Харківського національного економічного університету імені Семена Кузнеця, НБ ХНУРЕ, НТБ Національний аерокосмічний університет  « ХАІ» та інші.

З вітальним словом до учасників звернулися проректор з науково-педагогічної роботи ДБТУ, кандидат технічних наук, доцент Максим Серік, наголосивши на ключовій ролі командного лідерства у розвитку бібліотек як сучасних науково-інформаційних центрів та важливості обміну досвідом у цій сфері.

Глибокі та змістовні доповіді, відкритий діалог та обмін думками стали справжнім джерелом натхнення та нових ідей.

Про командне лідерство, яке стає рятівним колом для організаційної культури під час війни говорила Юлія Сагачко, канд. екон. наук, доцент, завідувачка кафедри менеджменту, бізнесу і адміністрування ДБТУ. У доповіді «Вплив командного лідерства на формування організаційної культури в кризовий період», вона розкрила механізми впливу лідера на стійкість та адаптивність колективу, а також секрети емоційного інтелекту, що здатні згуртувати команду навіть у найскладніші часи.

Корисними думками щодо поєднання лідерства та менеджменту в управлінні академічною бібліотекою поділилась Юлія Главчева, PhD, Комп'ютерні науки, директор науково-технічної бібліотеки, НТБ НТУ "ХПІ". Досліджуючи взаємозв'язки лідерських якостей та управлінських навичок в контексті ефективного адміністрування університетською бібліотекою, вона підкреслила, що синергія цих  понять, допомагає ефективно використовувати кожен ресурс в умовах невизначеності.

Надихаючою була доповідь Наталії Ніколаєнко, канд. наук із соц. комунікацій, директорки НБ ДБТУ «Командне лідерство – інструмент  розвитку проєктної діяльності в бібліотеці», в якій було розкрито важливість командного лідерства як ключового інструменту для розвитку проєктної діяльності в бібліотеці. На прикладі участі НБ ДБТУ  в проєктах всеукраїнського значення  і реалізації власних  проєктів на підтримку освіти, науки,  збереження історичної пам’яті та унікальних видань, промоції читання та формування постійної онлайн аудиторії користувачів бібліотеки вона довела, що саме згуртовані команди на чолі з лідерами інновацій здатні втілювати найсміливіші ідеї та впливати, як імідж бібліотеки  так і університету.

Олена Рибальченко, заступниця директорки НБ ДБТУ представила аналітичний огляд проведеного опитування «Бібліотека очима науковців», яке мало на меті визначити  чи сприймають науковці бібліотеку як лідера інформаційного середовища університету. Приємно, що переважна більшість респондентів (93,3%), які взяли участь у опитуванні, підтвердили думку, відзначивши лідерську позицію НБ в напрямах – надання доступу до актуальних дослідницьких ресурсів, впровадження інноваційних сервісів, співпраці з кафедрами з інформаційного підтримки їх діяльності тощо.  Анонімне опитування  з питаннями закритого та відкритого типів дозволило визначити пріоритетні завдання в роботі бібліотеки для зміцнення її позиції як надійного партнера та інформаційного лідера в університетському середовищі.

Своєю власною історією про те, як бібліотека виховує нове покоління активних та відповідальних громадян, надаючи їм простір для розвитку та самореалізації поділилась Катерина Лискова, заст..директорки Центральна наукова бібліотека  ХНУ імені В. Н. Каразіна. У доповіді «Рушії змін: програми з розвитку лідерських навичок Центральної наукової бібліотеки Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна» вона висвітлила діяльність бібліотеки з розвитку лідерських компетенцій серед молоді через організацію різноманітних освітніх та дискусійних заходів та розглянула потенціал академічної бібліотеки як платформи для формування майбутніх лідерів.

Ірина Сергієнко, директорка Наукової бібліотеки ХНЕУ імені Семена Кузнеця,  переконливо довела, що справжній лідер – це той, хто вміє навчати та надихати інших лідерів. ЇЇ доповідь «Формування команди лідерів в бібліотеці закладу вищої освіти» -про те, чи можливо сформувати цілу команду лідерів у бібліотеці  - такого колективу, де панують довіра, взаємодопомога та колективне мислення. Вона визначила ключові етапи цього процесу, основні засади командної роботи та роль лідера-керівника у розвитку лідерського потенціалу підлеглих.

Академічні бібліотеки, об'єднавшись у команди та постійно розвиваючись, можуть стати ключовими гравцями також і у поширенні відкритої науки. Цьому питанню була присвячена доповідь Маргарити Кулик, завідувачки сектору Наукової бібліографії інформаційно-бібліографічного відділу НБ НЮУ імені Ярослава Мудрого, розглянула «Командне лідерство як місію академічних бібліотек для впровадження відкритої науки», продемонструвала, як різні міжнародні та українські організації допомагають бібліотекам відкривати науку, наприклад, через створення онлайн-архівів наукових робіт та навчання дослідників.

Особливу увагу привернуло повідомлення Тетяни Павленко, заступниці директорки НБ ХНМУ, яка ініціювала предметну дискусію щодо доцільності та технічних аспектів приєднання до Національного консорціуму ORCID. У ході обговорення були детально розглянуті можливості інтеграції інституційних репозитаріїв закладів вищої освіти з платформою ORCID, зокрема функціональні відмінності різних версій програмного забезпечення, потенційне навантаження на співробітників, а також довгострокові перспективи підвищення видимості та цитованості наукових публікацій українських дослідників у міжнародному науковому просторі.

На завершення роботи круглого столу Ірина Киричок, директорка НБ ХНМУ,  ініціювала натхненну розмову «Волонтерство – сила команди» – про роль волонтерства, яке додає нових можливостей бібліотекам,  суттєво впливає на їх імідж і головне – допомагає бути залученими до добрих справ. Зворушливою була її розповідь про проєкт «Світ у дитячих долоньках», та власну причетність до цієї справи : «коли рука береться за пензель, вона не просто творить мистецтво — вона говорить мовою серця. Петриківський розпис гільз, які пройшли крізь війну, стає особистим внеском у спільну перемогу. Це не просто декор, це перетворення болю на надію, зброї — на світло». Ці гільзи стають лотами благодійних аукціонів, де кожна з них — це ще один крок назустріч теплу для воїна, лікам для шпиталю, наближенню миру. Приєднуватись до благодійних справ – головний меседж Ірини Василівни.

Бібліотекарі Харківського національного університету міського господарства імені О. М. Бекетова також активно займаються волонтерською діяльністю: допомагають військовим, переселенцям, беруть участь у благодійних ініціативах та підтримують громаду у складний для країни час.

Підсумовуючи результати круглого столу, учасники дійшли спільного розуміння ключової ролі командного лідерства у забезпеченні ефективного розвитку та адаптивності сучасних бібліотек. Обмін досвідом підтвердив, що саме згуртовані команди, очолювані лідерами, здатними надихати, делегувати та підтримувати ініціативу, є запорукою успішного впровадження інновацій, оптимізації робочих процесів та підвищення якості послуг для користувачів. Перспективи подальшого розвитку вбачаються у системному впровадженні принципів командного лідерства на всіх рівнях бібліотечної діяльності, сприянні розвитку лідерських якостей у співробітників та створенні сприятливого середовища для співпраці та професійного зростання.

Дякуємо кожному учаснику за активність, цікаві запитання та щиру залученість, що зробило зустріч особливою та продуктивною.

З матеріалами Круглого столу можна ознайомитися в репозитарії  ДБТУ