«Майдан живе, і буде жити,
Народ, що волі прагне, не здолать,
Бо правду, як Дніпро, не зупинити,
Бо ми – і спів, і гнів, і мир, і рать.»
О. Мороз

21 листопада Україна відзначає День Гідності та Свободи, заснований на честь початку двох революції – Помаранчевої в 2004 і Євромайдану в 2013 роках. Це свято відзначається щорічно і було започатковано указом Президента України Петра Порошенка від 13 листопада 2014 року «Про День Гідності і Свободи». Цього дня українці віддають шану патріотизму й мужності громадян, що стали учасниками Помаранчевої революції 2004 року та Революції Гідності 2013–2014 років, піднялися на захист демократичних цінностей, прав і свобод людини, національних інтересів нашої держави та її європейського вибору.
21 листопада 2013 року на майдані Незалежності в Києві розпочалася акція протесту проти рішення Кабінету Міністрів України призупинити підготовку до підписання Угоди про асоціацію з Євросоюзом. Після того як 29 листопада на майдані відбувся мітинг із закликом до відставки уряду та дострокових парламентських виборів, влада застосувала силу проти молодих учасників. 30 листопада вночі відбувся кривавий розгін майданівців. Українське суспільство відчуло на собі зневагу до прав людини, корупцію, свавілля правоохоронних органів, репресії проти незгодних.
Події розгорталися стрімко і драматично – від мирних зібрань студентства до масових мітингів, палаючих шин, «коктейлів Молотова» і бруківки, що стала зброєю в руках протестувальників. Але найтрагічнішим було те, що на відміну від подій Помаранчевої революції, відстоювання власної гідності та свободи вартувало українцям 106 убитих і понад 2 тис. поранених. І це була лише ціна 3-х місяців Євромайдану. Навесні 2014 року почалася військова агресія Росії, яка супроводжувалася окупацією Криму та окремих територій Донецької та Луганської областей.
Відзначення Дня Гідності та Свободи, 9-ї річниці Революції Гідності відбудеться, на жаль, в умовах війни… Теперішня війна – це новий Майдан, але вже в межах всієї країни… Теза цьогорічного відзначення звучить як «Революція Гідності – це перший переможний бій цієї війни».
До цієї дати в Києві та регіонах запланована низка заходів. У програмі – публічні дискусії, науковий форум, виставки, екскурсії та вшанування захисників України. Організатори наголошують, що Євромайдан 2013 року – був першим переможним боєм великої війни, тому гасло нинішньої кампанії – «Вистояли на Майдані – переможемо у війні». Програма ґрунтується на осмисленні Революції Гідності, Помаранчевої революції та Революції на граніті у контексті повномасштабного вторгнення.
Генеральний директор Національного меморіального комплексу Героїв Небесної Сотні ‒ Музею Революції Гідності Ігор Пошивайло відзначив, що програма складається з подій, які вже стали традиційними, і з нових заходів. Директор музею закликав долучатися до щорічного флешмобу #Бути_Гідним: ділитись спогадами, роздумами про Майдани та їх значення і ставити цей хештег.
«Маємо максимально наближувати події 1990 р., 2004 р. та 2014 р. до громадян. Ці мирні спротиви ставили конкретну мету: зміна України, реформа, об'єднання суспільства, соціальна відповідальність суспільства. Це все закладено не в певних датах, це має бути робочим процесом упродовж року», – пояснив генеральний директор Національного меморіального комплексу Героїв Небесної сотні – Музею Революції гідності Ігор Пошивайло.
21 листопада об 11:00 відбудеться покладання квітів та міжконфесійний молебень, а за годину презентують виставку «Війна за ідентичність. Сила опірності культури» у галереї мистецтв «Лавра», яка порушуватиме питання про українську культуру як окрему ціль окупанта. Також заплановано панельну дискусію, на якій будуть присутні учасники трьох мирних революцій.
26 листопада об 11:00 від центральних воріт Михайлівського Золотоверхого собору планується екскурсія «Місцями Революції Гідності». Під час екскурсії можна буде дізнатися багато цікавого про наймасштабніший і найкровопролитніший у новітній історії України протест. Відвідувачам розкажуть, зокрема, чому мирний протест переріс у революцію, як жив Майдан у період протистояння і чому 93 дні Революції Гідності змінили історію цілої країни. Маршрут: Михайлівський собор – Михайлівська площа – вулиця Михайлівська – площа Незалежності – Головпоштамт – стела Незалежності – алея Героїв Небесної Сотні – Дзвін Гідності. Екскурсії безкоштовні за умови попереднього запису.
Варто враховувати, що у програмі можливі зміни, залежно від поточної ситуації у Києві.
Сьогодні ми говоримо слова вдячності Героям Небесної Сотні, всім захисникам української державності, всім воїнам, що виборюють ПЕРЕМОГУ у війни росії проти України. Ми, українці, маємо бути свідомі того, що лише в єдності дій можемо досягти величної мети – ПЕРЕМОГИ над ворогом.