Голодомори – одна з найтрагічніших глав у книзі історії України, це безпрецедентний злочин сталінської тоталітарної системи проти українського народу, який спричинив національну катастрофу. Щороку в четверту суботу листопада вшановуємо пам'ять жертв Голодомору 1932 – 1933 і масових штучних голодів 1921–1923 і 1946 – 1947 років. Ця жахлива трагедія немає аналогів в історії людства. Оцінки кількості загиблих внаслідок Голодомору1932–1933 років коливаються від 3 до 7 мільйонів жертв. Багато українських сіл стояли порожніми, не було навіть кому ховати померлих.
Радянський Союз намагався приховати правду про геноцид. У роки Голодомору західні уряди, прагнучи не погіршувати відносини з СРСР, воліли мовчати. Після Другої світової війни на міжнародному рівні було засуджено нацизм, проте злочини радянського режиму, зокрема й Голодомор-геноцид українців, залишилися без належної та єдиної міжнародної оцінки навіть після розпаду Союзу. Сьогодні державні інституції відверто заявляють про голодомор, як ретельно спланований, свідомий акт геноциду проти української нації. Цього року ми вшановуємо жертви сталінського геноциду в умовах повномасштабної війни російського агресора проти України. У нинішній війні ворог переслідує ту саму мету, що й під час Голодомору 1932–1933 років – знищення української ідентичності та української нації. І тоді, і нині він намагається зламати волю українців до спротиву, кидає проти нас весь свій терористичний арсенал. Йосип Сталін у XX столітті та Володимир Путін у XXI зробили вибір на користь геноцидів, бо інші методи упокорення українського народу не спрацювали. Трагічні події та злочини, які розгортаються на наших очах, з усією наочністю демонструють: жива пам'ять надзвичайно важлива. Ті, хто чинить злочини проти людства, мають бути засуджені світовою спільнотою, а жертви – вшановані.
В умовах повномасштабної війни один із ключових способів вшанувати пам'ять убитих голодом – долучитися до акції «Запали свічку» та закликати українців по всьому світу і громадян інших країн засвітити вогники у вікнах як вияв скорботи за загиблими, віри в перемогу України й готовності докласти зусиль, щоб геноциди не повторювалися. Долучайтеся 26 листопада, о 16:00 годині, до Загальнонаціональної хвилини мовчання. Нехай буде вічна пам'ять жертвам Голодомору-геноциду!
Щороку залишається все менше вцілілих свідків Голодомору, але, сподіваємось, у всьому світі все більше людей усвідомлюють цю найбільшу трагедію українського народу. Наше сьогодення вчить: щоб слугувати запобіжником проти повторення трагедій і злочинів минулого, наша пам'ять має бути живою і чесною, а в ставленні до тих, хто вчиняє злочини проти людства, не повинно бути подвійних підходів. Тому цьогорічна кампанія на вшанування пам’яті жертв Голодомору проходитиме під гаслом «Пам’ятаємо. Єднаємося. Переможемо!», яку ініціював Український інститут національної пам'яті. Пам’ятаємо злочин сталінського геноциду та його жертв. Єднаймося, тому що єдність є запорукою нашої перемоги. Роз'єднаність і непорозуміння стали причиною втрати українцями власної держави у 1920-х, її окупації більшовиками і вчинення злочину геноциду. Але зараз Україна і світ – інші. Ми маємо власну державу та Збройні сили, підтримку світу, військову, фінансову, дипломатичну допомогу. І найголовніше – згуртованість народу. Тому ми вистоїмо й переможемо. Держимо стрій!