День Європи ‒ свято, що відзначається 9 травня в Європейському Союзі та інших країнах на відзначення миру та єдності на континенті. День Європи, разом з єдиною валютою (євро), прапором і гімном, є символом ЄС з 1985 року.

9 травня 1950 року французький міністр закордонних справ Роберт Шуман виступив з ініціативою налагодити в Європі спільну координацію та контроль за важкою промисловістю. Він запропонував розробити принципи спільної політики для  досягнення солідарності в цій окремій галузі. Шляхом до реалізації плану Шумана мала стати Європейська спільнота вугілля та сталі. За задумом Шумана, Франція, Німеччина та інші європейські країни мали передати управління виробництвом вугілля та сталі єдиному органу. Унаслідок такого об’єднання ключові галузі військової промисловості також мали перейти під спільний контроль, що унеможливило б підготовку окремої країни до нової війни.

У результаті 18 квітня 1951 року в Парижі був підписаний договір про створення Європейської спільноти вугілля та сталі. Спершу його ратифікували шість країн: Франція, Німеччина, Італія та країни Бенілюксу – Бельгія, Нідерланди й Люксембург. Організація була відкрита для інших європейських країн.

Нині вважається, що Декларація Шумана офіційно започаткувала процес європейської інтеграції. Саме тому в ЄС 9 травня відзначається День Європи.

День Європи відзначають не лише держави-учасники Європейського Союзу, але й країни на шляху до євроінтеграції. Указом Президента України «Про День Європи» від 19 квітня 2003 р., «враховуючи стратегічний курс України на європейську інтеграцію», щорічно цей день відзначали у третю суботу травня. Однак 12 квітня 2022 року Світовий конгрес українських молодіжних організацій та іспанська ГО «Інститут 9 Травня» звернулися до Президента України з пропозицією перенести відзначення Дня Європи в Україні на 9 травня. Відповідний проєкт закону зареєстрували у Верховній Раді 18 квітня 2022 року.

Усвідомлюючи європейську ідентичність Українського народу, з метою зміцнення єдності народів Європи, забезпечення миру, безпеки й стабільності на Європейському континенті, засвідчуючи відданість ідеалам та цінностям демократії, підтримуючи ініціативи молодіжних та інших громадських об’єднань Президент України Володимир Зеленський підписав указ №266/2023, яким встановив в Україні День Європи. Його відзначатимуть щороку 9 травня спільно з державами Європейського Союзу. «Сьогодні я підписав відповідний указ, і щороку із завтрашнього дня, 9 травня, ми будемо вшановувати нашу історичну єдність ‒ єдність усіх європейців, які знищили нацизм та переможуть рашизм», ‒ сказав у своєму зверненні Володимир Зеленський.

З початком повномасштабної війни мешканці Європи відчинили двері своїх домівок для мільйонів українців, які були змушені тікати зі своїх домівок від бомб та обстрілів рашистів, отримали прихисток і опіку майже в усіх європейських країнах. Також країни Європи продовжують підтримувати та збільшувати обороноздатність нашої країни, поставляючи найкраще сучасне озброєння українській армії. Одночасно застосовуючи санкції у відношенні країни-агресора, терориста. Сьогодні український народ героїчно відстоює демократію, свободу, історію, культуру, людські життя та мрії усієї прогресивної Європи.

Інформація підготовлена на основі відкритих інтернет-джерел

#НБ_ДБТУ

#kalendarniikoshik

#День_Європи