Щороку 22 січня українці всього світу відзначають державне свято ‒ День Соборності України, вшановуючи світлу пам'ять про українських патріотів, що протягом віків боролися за свободу та соборність Української держави.
В умовах сучасної російсько-української війни соборність набуває більшого символізму та гостроти, адже нині, як ніколи, українці об'єднуються заради майбутнього. Тож гасло цьогорічної інформаційної кампанії – «В єдності сила». Тому для нас свято Соборності є дуже важливим, бо воно нагадує про найголовніший урок нашої спільної історії: «… в єдності наша сила, в розділенні – поразка». (Єпіфаній, Настоятель Православної церкви України, митрополит Київський і всієї України, 2022 рік).
Соборність символізує «єдність, неподільність усіх територій України, духовна єдність українців, які проживають на території України, а також єдність усіх громадян України незалежно від національності та віросповідання, спрямована на утвердження справжнього суверенітету і незалежності України, побудову успішної демократичної національної держави» (стаття 6 Закону України «Про основні засади державної політики у сфері утвердження української національної та громадянської ідентичності»).
22 січня 1919 року було проголошено Акт злуки Української Народної Республіки та Західноукраїнської Народної Республіки – історичний акт об'єднання українських земель в одній державі, що увінчав соборницькі прагнення українців, розділених кордонами тогочасних імперій. У тексті Акту Злуки утверджувалось: «Однині воєдино зливаються століттями одірвані одна від одної частини єдиної України – Західноукраїнська Народна Республіка (Галичина, Буковина та Угорська Україна) і Наддніпрянська Велика Україна. Здійснились віковічні мрії, якими жили та за які вмирали кращі сини України. Однині є єдина незалежна Українська Народна Республіка». І хоча державі тоді не вдалося зберегти цілісність та незалежність, акт злуки став реальним втіленням вікової мрії українців про свою суверенну державу. Сучасні події нинішньої російської агресії лише підсилюють значущість того Акта злуки УНР і ЗУНР, який відбувся … на площі біля стародавньої Софії Київської. Бо знову Україну хочуть «пошматувати» та розділити, силою забравши її землі, встановивши штучні кордони й сірі зони, посваривши наш народ, пропагандою ввівши в оману.
22 січня 1990 року в Україні відбулася одна з найбільших у центральній і східній Європі масових акцій – «живий ланцюг» як символ єдності східних і західних земель України та знак вшанування подій Української революції. Більше мільйона людей, узявшись за руки, створили безперервний ланцюг від Києва до Львова.
21 січня 1999 р. відповідно до Указу Президента України № 42/99 День Соборності був закріплений на законодавчому рівні суверенної держави. 30 грудня 2011 р., відповідно до Указу Президента України № 1209/2011 під назвою «Про відзначення в Україні деяких пам’ятних дат і професійних свят», День Свободи, який раніше відзначався 22 листопада був об'єднаний з Днем Соборності й свято отримало нову назву ‒ «День Соборності та Свободи України». Після подій 2013-2014 рр., революції Гідності, окупації Кримського півострова, обласних центрів на сході України та трагедії неоголошеної війни Росії проти України, відповідно до Указу №871/2014 Президента України Петра Порошенка від 13 листопада 2014 р., святу повернули колишню назву ‒ День Соборності України.
Ідея соборності була і залишається базовою національною цінністю українців. Пам'ять про власну державу у 1917-1921 роках стала одним із наріжних каменів формування модерної національної ідентичності українців, надихала на продовження визвольної боротьби. Зрештою вона завершилася відновленням незалежності у 1991 році. Через сторіччя після проголошення Акта Злуки на Софійському майдані соборність залишається на порядку денному національних завдань. Нині Україна продовжує боротьбу за незалежність і соборність. Тому соборність залишається на порядку денному національних завдань. Цілісність буде цілковито відновлена після того, як Україна звільнить усі території, захоплені ворогом ‒ деокупація Криму, а також наших територій у Донецькій і Луганській, Запорізькій і Херсонській, Миколаївській і Харківській областях.
Соборність – мета Перемог!
Пропонуємо переглянути віртуальну виставку «Соборність як основа національної гідності» і замислитися над історією нашої країни, сьогоденням та майбутнім українського народу.