Вперше виробники кави, кавомани та просто прихильники цього напою святкували День кави 1 жовтня 2015 р.  в італійському Мілані. Дата святкування (17 квітня) обрана на честь дати отримання патенту італійцем Ачиль Гаджіа на створення кавоварок (1938 р.) А виготовлення еспресо-машини здійснилось у 1901 році завдяки італійцю Луїджі Беццера.

Багатьма улюблений і популярний напій має право на офіційне підтвердження своєї значущості. Що ми знаємо про цей напій?

Зерна, з яких ви робите каву ‒ це насправді обсмажені насінини з фрукта, який називають кавова вишня. Якщо таку вишеньку розкусити, всередині ви знайдете дві сплюснуті кісточки-насінини.

Каву відкрили кози в Ефіопії, так стверджує легенда.

До Х ст. каву їли, а не пили. Ефіопи робили кульки з перетертих кавових зерен та тваринного жиру і брали їх у подорожі, щоб додати собі в дорозі сил і енергії.

Коли ж каву почали вживати як напій, то спочатку заварювали оболонки кавових зерен. Згодом їх почали підсушувати, а потім – смажити та молоти зерна.

До ХІХ ст. кава поширилася не лише Близьким Сходом, а й Західною Європою та Америкою. 1555 р. відкрилася перша кав'ярня у Константинополі. При султанському дворі з’явилася посада ‒ кавовар. Перші константинопольські кав'ярні називалися qahveh khaneh (школа мудрості), адже тут збиралися літератори та художники.

1592 р. італійський лікар Просперо д'Альпіно після мандрівки до Єгипту повернувся з нотатками про кавове дерево та його зерна. 1612 р. у Венеції з'явилася перша європейська кав’ярня. До речі, вже за наших часів у Неаполі постав факультет кави, де навчають всіх тонкощів та секретів створення напою.

В англійській мові назва напою утворилася від голландського слова «koffie». У деяких європейських мовах (і в українській також) відбувається запозичення з турецької «kahve» ‒ назви ефіопської місцини Кафи.

У Японії вважають, що кава дуже позитивно впливає на шкіру: зменшує кількість зморшок, додає здорового вигляду. Японці навіть приймають ванни з кавовою гущею.

Бразилія 2001 р. випустила поштову марку із запахом бразильської кави, котрий зберігався протягом 5 років.

Французи п'ють каву тричі на день. На сніданок ‒ каву з молоком, в обід ‒ еспресо, ввечері ‒ з різними лікерами.

Мешканці скандинавських країн посідають друге (після італійців) місце за обсягами вживання кави. Вони буквально не розлучаються з термосами, наповненими цим напоєм. А в Копенгагені є цілий район Латте, де розташовано безліч кав'ярень.

Молоти кавові зерна вперше почали у Великій Британії: кавомолку винайшов лондонський коваль у 1665 р.

Це незвичайне, тепле свято прийшло в нашу країну зовсім недавно. І це чудово. В Україні кава вперше з'явилася в Кам'янці-Подільському, де 1672 р. турки відкрили першу кав'ярню. У Львові першу кав’ярню, що мала назву «Під синьою фляжкою», заснував 1683 р. галичанин Юрій Кульчицький. Саме його кав’ярня сприяла поширенню кави у цілій Європі. Вживання кави в Україні постійно зростає й нині становить 23% загальної кількості напоїв. Україна є четвертою країною в Європі за кількістю філіжанок кави на день. Приблизно 60% кави українці випивають вдома, 25% ‒ у кав'ярнях та ресторанах, 15% становить офісна та «вулична» кава.

Кава – продукт, який найбільше продається після нафти… Улюблений напій більшої частини людства… Кава – це напій, який бадьорить і пробуджує енергію і сили для важливих справ протягом дня, він став ще й предметом поклоніння з боку людей творчих... Тому каві присвячено чимало п’єс і картин, поетичних творів і книжок.

Наукова бібліотека ДБТУ підібрала добірку цитат відомих особистостей про каву:

«Є речі, які варті того, щоб їм зберігали вірність. Наприклад, кава.» Джон Голсуорсі, англійський прозаїк.

«Кава ‒ це не напій. Це довгі затишні розмови, приємні зустрічі та милі побачення. Це бадьорий ранок і м'який молочний вечір. Кава ‒ це настрій! Настрій жити!» Джон Алан Лассетер, американський аніматор.

«Після чашки кави все спалахує, думки тісняться, як батальйони великої армії на полі битви.», «Кава – союзник, з яким письменницька праця перестає бути мукою» Оноре де Бальзак, французький письменник.

«Для натхнення мені потрібні тільки розкритий рояль, тиша і чашка кави. Із запаху народиться музика, тиша дозволить її почути, а рояль втілить в життя.» Йоганн Штраус 

«Заради кави можна піти на все. Навіть на роботу.» Білл Гейтс, американський підприємець.

І пам'ятайте! Кава та книги – одне з найкращих поєднань у світі.

Читати й пити горнятко улюбленого напою водночас – це мрія багатьох людей.

Наукова бібліотека ДБТУ запрошує обрати книгу і поринути у світ читання! Зберігайте спокій й пийте каву! А ще… чекайте Перемоги та приємного кавування разом з книгою!

Інформація підготовлена на основі відкритих інтернет-джерел

#НБ_ДБТУ

#kalendarniikoshik

#міжнародний_день_кави

#свята_зі_всього_світу