У 1983 році, за пропозицією Асамблеї Міжнародної ради з питань охорони пам'яток та визначних місць (ICOMOS), створеній при ЮНЕСКО, Центр культурної спадщини ЮНЕСКО оголосив 18 квітня Міжнародним днем пам'яток та визначних місць (International Day of Monuments and Sites). Мета цього свята – ще раз нагадати світовому суспільству про різноманіття культурної спадщини створеної зусиллями багатьох народів за всю історію людства, її вразливість та необхідність збереження для майбутніх поколінь. Девізом Міжнародного дня пам'яток та історичних місць стали слова: «Збережемо нашу історичну батьківщину».

В Україні цей день має назву − День пам'яток історії та культури, відповідно до Указу Президента України Леоніда Кучми від 23 серпня 1999 року. У липні 2000 року Леонід Кучма підписав Закон «Про охорону культурної спадщини», який регулює правові, організаційні, соціальні та економічні відносини у сфері охорони культурної спадщини з метою її збереження, використання об'єктів культурної спадщини в громадському житті, захисту традиційного характеру середовища в інтересах нинішнього і майбутніх поколінь. Згідно із Законом, об'єкти культурної спадщини, що перебувають на території України, охороняються державою.

Співпраця ЮНЕСКО та України відіграє надзвичайно важливу роль для нашої держави, спрямовану на збереження історичної, культурної, духовної спадщини та природних багатств України. Список об'єктів Світової спадщини ЮНЕСКО в Україні станом на 2023 рік налічує 8 найменувань, зокрема Софійський собор, Києво-Печерська Лавра, ансамбль історичного центра Львова, Геодезична дуга Струве, Резиденція митрополитів Буковини та Далмації, дерев'яні церкви карпатського регіону в Польщі та Україні, Стародавнє місто Херсонес Таврійський і його Хора.

Для університетської спільноти ДБТУ найвизначнішою історичною пам'яткою є головний та навчальні корпуси університету, збудовані за проєктами Олексія Бекетова. Будівлі в неокласичному стилі були споруджені: в 1914-1916 рр. для Комерційного інституту (нині розміщений головний корпус) по вулиці Алчевських, 44 та в 1913-1915 рр. для Вищих жіночих курсів по вулиці Мироносицька, 92. Вони манять своєю архітектурною вишуканістю мешканців міста. Тут кожен метр площі свідчить про історію становлення і розвитку, про майстерність видатного архітектора Олексія Бекетова.

День пам'яток історії та культури вкотре нагадує про різноманіття культурної спадщини, її вразливість необхідність ефективних зусиль заради збереження її для подальших поколінь.

На жаль, сьогодні через дії агресора в Україні зруйновані численні пам'ятки архітектури.

Внаслідок дій російської армії, на території нашої держави зруйновані численні пам'ятки архітектури. Серед них церкви, мечеті, синагоги, театри, пам'ятники, бібліотеки, музеї. Понівечені цілі міста – Чернігів, Суми, Харків, Маріуполь... Все, що ми так бережемо і любимо. Оскаженілі своїми поразками росіяни нищать українську культуру, яка є в основі ідентичності українського народу. Але, після війни все, що можливо, буде відновлено! Нашу країну чекає Велика Реставрація!

Інформація підготовлена на основі відкритих інтернет-джерел

#НБ_ДБТУ

#kalendarniikoshik

#міжнародний_день_памяток_і_визначних_місць.

#день_памяток_історії_та_культури

#календар_день_за_днем